O divadle Devítka

Divadlo Devítka je ochotnický - amatérský divadelní soubor, který byl založen hrstkou nadšenců v roce 2009 ve Společenském domě Labyrint v Ostravě-Třebovicích.

Soubor byl založen s cílem rozšířit počet ochotnických souborů působících na území města Ostravy. Za svou domovskou scénu si vybral zrekonstruovaný Společenský dům Labyrint v Ostravě-Třebovicích. V roce 2012 soubor přesunul svoji domovskou scénu do Kulturního domu v Ostravě-Michálkovicích.

Divadlo Devítka taktéž organizuje krajskou postupovou přehlídku amatérského divadla „Ostravské Buchary”.

Premiéry divadla:
Jean-Claude Islert: Jo, není to jednoduché (2.5. 2010)
Patrick Haudecoeur: Mátový nebo citron? (12.11. 2010)
Václav Beran: Jůlinka a kouzelné račí klepeto (12.11. 2011)
Marc-Gilbert Sauvajon: Kachna na pomerančích (19.5. 2012)
Pam Valentine: Láska mezi nebem a zemí (19.10. 2013)
Peter Quilter: Opona nahoru! (23.5. 2015)
Ray Cooney: MAYDAY (22.10. 2016)
Těší mě, William Shakespeare... znáte Sonety (2.11. 2016)
John Chapman, Jeremy Lloyd: (Ne)prodejné manželky (28.10. 2017)
Aldo Nicolaj: Pětkrát do černého (12.12. 2017)
Eric-Emmanuel Schmitt - Enigmatické variace (26.9. 2020)

Eric-Emmanuel Schmitt - Manželské vraždění (26.5.2023)

Jak už to tak bývá, nejobtížnější při zakládání souboru je najít vhodný název. Padá spousta návrhů a žádný není „ten správný“. My jsme to měli přece jen trochu jednodušší. Zakládající schůzka přípravného výboru proběhla 9. května 2009 a Devítka se přímo nabízela. No, a pak už nás jen napadaly další asociace, které potvrdily správnost volby právě tohoto názvu souboru.

Devět bylo řeckých Múz, bohyní všeho umění, dcer nejvyššího boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné, z nichž nejznámější Thaleia (latinsky Thalia nebo Thalea) - Múza veselého básnictví, komedie a pastýřských zpěvů - je ta „naše“.

Devítka má své místo i v numerologii. Jako příklad uvádíme několik cíleně vybraných numerologických významů a výkladů magické Devítky, zatím je bereme s nadhledem, ale co když ...

  • Obecná numerologie - devítka je považována za nositelku duchovní a božské moci. Je číslem dovršení, naplnění, plodnosti a úspěchu. Reprezentuje agresivní akci, pronikání, odvahu a konflikt. Je číslem originality a iniciativy, a také protikladných vlastností – zranitelnosti a naivity.
  • Keltské magické symboly - devítka je magicky nejsilnější číslo vyjadřující bohy, tedy ty, kteří dokonale ovládají veškerý prostor.
  • Runová numerologie - devítka je číslem moudrosti a dokonalosti.
  • Hebrejská numerologie - devítka je číslo velkého úsilí, disciplíny a ambicí.
  • Výklad mandaly - devítka souvisí s tvořivým procesem. V mandalách devítka posiluje duchovní růst, pomáhá vyvažovat všechny energetické složky člověka.
  • Čínská numerologie – devítka se považuje za nejšťastnější číslo, neboť reprezentuje osm směrů plus palác nebeského císaře. Představuje dlouhý život.
  • Buddhizmus - devítka je nebeským číslem nejvyšší spirituality, znamená úplnost.
  • Číslice sefirotského cyklu - devítka je síla opouštění starých forem a odvaha hledání nových, dosud neznámých možností.